Taimparknahk ja muud materjalid

Peaaegu terve millimeetri jagu paks taimparknahk.
Peaaegu terve millimeetri jagu paks taimparknahk.

Taimparknahk on imeline materjal. Nahakambris valmivad esemed just taimpargitud täisnahast – sellisest ei ole midagi maha lihvitud ega ära lõigatud ning sedasi on see tugev ja vastupidav. Sellisest nahast esemed lähevad omaniku nägu, salvestavad enda pinnale oldud aegu ja nähtud paiku ning mis peamine – sellised esemed teenivad sind väga kaua, kui mitte eluaja ja järgmist omanikku pealegi.

See ei ole kõigile ilmselge olnud, seega olgu siin täpsustatud, et taimpargitud nahk on ikka päris ehtne nahk.


Nahkesemete meisterdamisel kasutame parimaid spetsiaalselt sellise naha jaoks valmistatud vahendeid –
naha pind jääb mõnusalt sametiseks ja pehmeks.


Nahavärvidest

Naha värvime me iga töö jaoks alati eraldi. Esiteks seetõttu, et käsitsi nahale voolitud pildid saab huvitavamalt esile tuua värvides nahka peale pildi voolimist ning ka selleks, et saaksid endale soetada vajaliku eseme meeldivas värvitoonis. Vahel soovitakse ka mitmevärviliseks maalitud pilti ning ka seda on võimalik teostada ainult igat eset eraldi maalides.

Oleme otsustanud kasutada ainult selliseid spetsiaalseid nahavärve, mis imenduvad naha pinna sisse. Värv ei kulu maha ega hakka kasutuse käigus pragunema.

Naha pinna sisse imbuvad värvid

Kui katsud nahast eset, siis tunned käe all ikka päris ehtsat nahka, mitte värvikihti. Kõik need värvid on tõesti väga ilusa tooniga ning valikut ikka on – enamasti on meil riiulis musta, tumepruuni, helepruuni, kollast, rohelist, sinist, lillat, mahagoni, punast ja oranźigi. Selliste värvide hulgas on tegelikult veelgi toone ning soovi korral on meil võimalik mõnda värvi lisaks tellida (ka heledamat või tumedamat).
Küll aga on värvitoonide hulk ikkagi piiratud – selliste värvide hulgas ei ole valget, halli ega ka näiteks roosat.

Et need värvid, mida meie kasutame, imbuvad naha pinna sisse, lubavad need endiselt särada taimpargitud naha iseärasusel ajapikku tumedamaks muutuda. Heledamate värvide juhul on seda muidugi rohkem märgata, musta värvi juhul tooni muutus muidugi välja ei paista, kuid selliste esemete kasutajaile jääb siiski mõnu nautida taimpargitud naha pinna struktuuri muundumist kasutuse käigus.

Pindmised värvid

Lisainfoks: on olemas ka pindmised värvid ning nende puhul on ikka võimalik, et ajapikku kulub see maha või hakkab pragunema. Sellised värvid ei sobi esemete jaoks, mis saavad igapäevast kulutust. Need värvid on meie arvates kõige sobilikumad iluasjade kaunistamiseks, milliste kasutus piirneb suures osas eemalt imetlemisega ning äärmisel juhul mõne harva kasutatava tubase eseme tarvis. Nende värvide toonidel aga piiranguid ei ole – on ka valget ja roosat ja halli.

Värvivalik

Värvitoonidest saab kindlasti parima ülevaate, kui sirvid meie lehel erinevaid nahktooteid ning nendel lehtedel esitletud fotoalbumeid. Oleme ikka püüdnud fotod teha päevavalguses, et need paistaksid võimalikult ehedad. Aga pakun siinjuures siiski ka väikese värvikaardi, toonidest, mida pakkuda on:


Õlid ja vahad – nahast esemete hooldamine

Õli ja vaha annavad nahale peale töötlemist tagasi “elujõudu”, lisavad ka niiskete, märgade aga ka väga kuivade ilmastikuolude eest kaitset.

Töötlemiseks peame näiteks mustri nahale voolimist, mille käigus nahka tuleb (olenevalt mustri suurusest, detailsusest, töö kestvusest ka vahel mitu korda) märjaks teha aga ka värvimist.

Õlitamine ja vahatamine on nahahoolduses väga olulised protseduurid ning seda ei tasu jätta tegemata. Mida paremini sa oma nahkse eseme eest hoolitsed, seda pikem on tema eluiga ning seda kestvam ka tema väljanägemine. Nii et õlitamine ja vahatamine ei ole midagi sellist, mida tuleb teha nahast esemele ainult selle valmistamise käigus. Vaata siit, kuidas valmistada endale suurepärane nahkesemete hooldusvahend.

Noatuped erineva elueaga - üks on muundunud märgatavalt tumedamaks.
Need mõlemad noatuped on olnud heledad, naha enda loomulikku tooni (eelnimetet õlitatud viimistlusega). Vasempoolne tupp on pildi tegemise ajal vast umbes pool aastat kasutust saanud, parempoolne noatupp on kasutuses olnud igapäevaselt nelja aasta jooksul.

Õlitatud viimistlus

Õlitatud viimistlusega esemed on naha enda loomulikku värvi – see tähendab, et valmistatava jaoks kasutatavat nahka me ei värvigi. Päris töötlemata need siiski meilt Sulle ei saabu – iga ese saab alati õlitatud ja vahatatud.

Sellise viimistlusega esemetelt pääseb taimparknaha maagia aga kõige ehedamalt esile. Kui kiiresti ning kui palju naha toon ja pind muutuvad, sõltub muidugi kasutusest. Rolli mängivad nii päikesepaiste kui niiskus, hooldamine ja muidugi kasutustihedus – tegelikult ka naha parkimiseks kasutatud ained, mis edaspidi keskkonnas leiduvaga reageerivad ning eelnevalt nimetatule võimaluse annavad.


Õmblemine

Ka õmblustööd on Nahakambris käsitööd.

Niidid

Õmblusteks kasutame enamasti väga tugevat vahatatud polüesterniiti – sellist ei ole võimalik paljakäsi puruks tõmmata. Valikus on lisaks ka linast niiti, mida on võimalik nahavärvidega sobivasse tooni muundada. Linast niiti saab puruks tõmmata kuid väiksemate esemete puhul ei ole see teine kord tingimata probleem.

Õmbluse jaoks lõikame naha sisse väikese vao, kuhu sisse õmblusaugud lööme ning sedasi jääb niit naha pinnaga tasaselt. Sedasi ei ole karta, et tihedat kasutust saaval esemel niit läbi kuluks.

Käsitsi õmblus vs masinõmblus

Wanakuramus õmbleb esemed kokku sadulsepa õmblust kasutades. See on selline õmblus, kus iga piste tipneb sõlmega.

Meilt on küsitud, et miks me ometi käsitsi õmbleme? Aga võrreldes masinõmblusega on vahet väga palju – nimelt kui õmblusniit ikkagi peaks katkema, siis masinõmblus on väga kergesti hargnev. Sadulsepa õmblus aga nii naljalt lahti ei lähe. See tähendab, et kuigi niit katki on, siis ese seisab ikkagi koos ning parandustööd on hulka lihtsamad. Lisaks õmmeldakse käsitsi õmblusega niidist endast tihti läbi ning selline vahaniit poob ennast nii kõvasti iseenda külge siis kinni, et isegi kui tarvis oleks õnnetul juhul töö käigus midagi harutada, siis lihtsam on õmblus vajalikus ulatuses läbi lõigata ning alustada uue niidiga.


Wanakuramuse Nahakamber - Otsast lõpuni käsitsi tehtud!

“Korralikud, vastupidavad ja ilusad nahast esemed”

Wanakuramuse Nahakamber
Otsast lõpuni käsitsi tehtud