Karbid ja plaadiümbrised

Taimparknahast kenad hoiupaigad Sinu mälestusesemetele, dokumentidele, plaatidele ja fotodele.

Nahast karpide valmistamisest

Algatuseks tuleks otsustada, kas Sulle on vajalik jäiga konstrukstiooniga karp või piisab kergemast ümbrisest.

Kergem karp on selline, mille sisse ei ole mingisugusest muust materjalist toestust, luustikku pandud – karp on üleni nahast. Jäik karp on selline, mis tegelikult on nahaga kaetud vineerist karp (või olenevalt vajadusest võib olla jämedamast papist karp).

Siinjuures ei pruugi olla Sinu karbi sisse paigutatav sisu suurus mõõtmetelt määrav, sest kergema ümbrise võib ka suurele ja raskemale sisule valmistada ja vastupidi.

Nahaga kaetud vineerist karbid.
Nahaga kaetud vineerist karbid. Karpide kaaned on kaunistatud nahale käsitsi voolitud piltidega.

Sellise suurema ainult nahast karbi käsitsemisel tuleb sel juhul lihtsalt arvestada, et karpi tõstes, tuleb seda ise hoolikalt käega alt toestada. See võib olla sobiv näiteks juhul, kui soovid mingisuguseid esemeid hoiustada näiteks riiulis kuid neile on tarvis kas valguse või muude keskkonnamõjude eest head kaitset.
Ühtlasi on suurema mõõtmega aga kergem karp sobilik ka suurte kuid kergete esemete hoiustamiseks. Näiteks juhul, kui soovid mingeid esemeid ulatuses hoida ilma neid üksikasjalikult kõigile siiski eksponeerimata.

Samuti saame teha viinerist sisuga jäiga ja tugeva karbi ka väikeses mõõdus. Selline väiksem karp on asjalik juhul, kui karpi paigutatav peaks igati kindlalt kaitstud olema – vastupidav näiteks võimalikele muljumistele.

Karpe valmistame ikka kokkuleppe järgi – nõnda on võimalik neid tellida ka igasuguses vormis. Näiteks karbid seest jaotistega või korrustega või karbi kaas maha tõstetav või hingedega.

Nahast plaadiümbriste valmistamisest

Kõikide – nii väikeste kui suurte – plaadiümbriste valmistamisel võib kasutada kas ainult paksemat nahka või toestada need seestpoolt ka kas õhukese vineeri või paksema köitepapiga. Valik peaks tulenema sellest, et kas plaate on tarvis kaitsta ka võimaliku paindumise eest või soovid lihtsalt väga vastupidavat ümbrist neile. Paks nahk iseenesest peab kuigi palju vastu ka painutamisele ja kindlasti teataval määral torkamisele, vineeri või paksema papiga aga on selline plaadiümbris muidugi topelt kindel hoiupaik.

Plaadikaaned tuleb seestpoolt vooderdada olenemata, et kas valmistame jäigemad või pehmemad ümbrised. Seda selleks, et naha karvane pool iseenesest toimib ka kui kerge liivapaber siiski (näiteks terariistade teritamise viimases faasis või ka tera värskendamiseks kasutatakse naha karvast poolt, et eemaldada imepisikesed metalli ebaühtlused) ning sellega hoiame plaate paremas vormis.

Plaadikaante vahele saab teha just niipalju ruumi plaatide jaoks kui vaja. Ülesehituse planeerime siis, kui teada on täpsemad soovid.

Nahkkaaned vinüülplaadile
Plaadikaante sees on paremal poolel tasku, mis mahutab kaks suurt vinüülplaati ning vasemal väikesed taskud, mille vahele saab plaatidele salvestatud lugude nimekirja kinnitada.

Karpide ja plaadiümbriste kaunistamine

Kõikidele karpidele ja plaadiümbridtele pakume kaunistusesks nahale käsitsi voolitud pilte ja mustrikirju.

Pildid võivad asuda ükskõik millise koha peal – ka karbi külgedel või isegi põhja all, kui seda soovid. Plaadiümbriste kohta kehtib sama – nahale voolitud pilte või kirju saab paigutada ka kaante siseküljele.

Nahale voolitava pildi või kirja võid kas ise välja valida, joonistada või mõelda aga võid selle ka jätta Wanakuramuse otsustada, et mis ja kuidas. Sel juhul aga palume, et annad meile mõne märksõna, et oleks millestki kinni hakata.

Kirjatud karp või plaadiümbris ei ole muidugi kohustuslik ning hea meelega valmistame neid ka ilma piltideta.

Värvivalik

Meil on valikus mitmeid erinevaid ilusaid toone nahavärve. Siin lehtedel pilte sirvides saad nendest kindlasti hea ülevaate. Võimalik on ka näiteks nahale voolitud pilti kuigi palju erivärvidega maalida. Selle võimalikkust saab täpsustada siis, kui soovitavat pilti oleme näha saanud.