Nahkkaaned ja mapid

Nahast käsitsi valmistatud kaaned, mille vahelt on võimalik sisu välja vahetada – märkmikukaaned, raamatukaaned raamatu originaalkaante kaitseks, kaaned oma raamatu köitmiseks ja menüükaaned.

Kui soovid, saad lehe allosast lugeda täpsemalt erinevate kaante valmistamise kohta:
Nahast kaaned oma raamatu köitmiseks ja menüükaaned on tegumoe poolest sarnased.
Nahkkaaned märkmikele ja raamatukaante kaitseks on sarnased.

Nahkkaaned köitmiseks

Olenevalt soovitavast lõpptulemusest, saab kaasi valmistada paksemast aga ühe kordsest nahast, mis juhul kaaned on seestpoolt “karvased” aga ka nii, et kaaned on mõlemalt poolelt siledad. Viimasel juhul vooderdame kaanepaari seestpoolt õhema nahaga.

Kaaned ühekordsest või kahekordsest nahast?

Kui soovid vooderdatud kaasi, siis õmbleme või põimime kaante ääred kindlasti üle, et ka hilisemas tulevikus ei hakkaks voodrinahk kusagilt lahti rullima või ripnema.

Kui soovid ühekordsest nahast kaasi, siis ei ole õmblust või põimet tingimata tarvis, kuigi kaante servad saavad jäigemad ja püsivamad muidugi, kui need üle põimitud on. Ka õmblus aitab natuke kaasa. Aga ka see võib olla stiili küsimus ning ei saa nimetada et ääristamata kaaned kuidagi kehvemad või inetumad saaks.

Laias laastus võib nimetada nii, et kui sa soovid, et kaante vorm kestaks võimalikult kaua (mõistes aastad ja kümned), siis on vooderdatud või vähemalt põimitud äärega kaanepaar sobivam valik.
Kui loodad saada kaantele sellise rustikaalse, vana ja kulunud ilme, siis ilma ääristuseta kaanepaar on Sulle, sest sellise kaanepaari nurgad ja servad taluvad igasugust kokkupuudet märksa kehvemini.

Nahast valmistatud menüükaaned seest. Kaantel on nahast pael, millega lehed sisse köita. Käsitöö.
Menüükaaned on seestpoolt vooderdatud õhukese nahaga.

Nahast märkmikukaaned ja kaaned raamatu kaante kaitseks

Sellised ümbriseks pandavad kaaned, mille vahelt saab sisu välja vahetada – kui märkmik saab täis, saab kaasi kasutada järgmise ümber või kui juturaamat loetud, siis saad kaasi kasutada järgmise raamatu kaitsmiseks.

Märkmikukaante mõõtudest

Märkmikukaante tellimisel on oluline kokku leppida, millises mõõdus märkmikule kaaned valmistame. Kui Sul on juba märkmik välja valitud, siis saada meile selle mõõtmed: kaane kõrgus ja laius kinniselt märkmikult mõõdetuna ning ka selja pealt mõõdetud märkmiku paksus. Kui Sinu välja valitud märkmik on A5 mõõdus, siis kontrolli siiski igaks juhuks ka mõõtmeid – tänases kirjus valikus on väikesed eksitused lihtsad tulema.

Oleme nõuks võtnud märkmikukaaned alati väikese varuga valmistada. See varu on tegelikult tõesti väike aga tuleviku tarvis mõistlik, et kaante vahele mahuks hiljem vahest ka mõne teise tootja märkmik või kui pehme kaanega märkmiku asemel hiljem kõvakaanelise kasuks otsustatakse. Lisaks ei saa siis ka takistuseks võimalik väike paksuse erinevus. See väike lõtk ei häiri kasutamist kuidagi, kui märkmik mõnevõrra väiksem kaante vahel on, ning ongi parem, kui midagi väga hirmsasti ei pea pressima.

Märkmikukaante siseküljele saab valida erinevaid lisasid ning nendest saad suurepärase ülevaate, kui suundud meie valmistatud toodete pilte vaatama.

Punased nahast märkmikukaaned lillemustriga - avatult
Nahast kaaned kalendermärkmikule.

Nahkkaaned raamatu kaante kaitseks

Ka raamatukaante kaitseks tarvitatavate nahkkaante valmistamiseks on meil tarvis kokku leppida mõõt. See võib olla tundub nüüd alguses keerulisem, kui märkmikukaante tarvis märkmikult mõõt võtta, sest raamatud ei pruugi olla nii väga väikese mõõdu vahega ning nende paksus võib samuti olla väga erinev.

Soovitame lähtuda oma harjumustest – kui vajad raamatukaasi näiteks selleks, et kotis kaasas kantava raamatu kaasi kaitsta, siis arvatavasti on sellel siiski mingi piir, kui paksu ja suurt raamatut sa oled valmis tassima. Seega siin ongi mõõt leitud. Ja eks see peabki nõnda jääma, et vahel on kaante vahel väiksem raamat kui kaaned võimaldavad aga jällegi ei häiri see kaante eesmärki kuidagi.

Veel üks soovitus: kuigi meilt on märkmike tarvis just tellitud tagasi keeratava kaanega nahkkaasi, siis just sellised oleks tegelikult sobivad erineva mõõduga raamatutele. Kui ka kõrguse poolest on kaaned vahest suured, siis tänu tagasi keeratavale kaanele saad alati sättida need tihedalt raamatu ümber. Ühtlasi funktsioneerib tagasi keeratud kaas järjehoidjana.

Raamatukaasi on meil tehtud ka muidugi spetsiaalsetele raamatutele – teisisõnu, täpselt konkreetse raamatu järgi ning arvatavasti neid ei plaanita raamatult ära võtta, et mõne teise ümber panna. Nõnda näiteks on sellised kaaned saanud kaks üüratutes mõõtmetes piiblit. Samuti on sellised kaaned sobivad ka külalisraamatutele, kui raamatut on plaanis kaante vahelt välja vahetada selle täitumisel.

Nahkkaaned raamatule
Nahkpõimega raamatukaaned.

Nahkkaante valmistamisest

Väike ülevaade sellest, mis valikuid kõikidele ülal nimetatud nahkaantele pakkuda on – kuidas ühendame kaanteks saavad nahatükid, kas oled mõelnud ka kaanepaari kaunistamisele või isikustamisele?

Õmblused ja nahkpõime

Õmblusteks kasutame väga tugevat vahatatud niiti. Nahkpõime juhul saab valida, et kas teha lihtsam ühekordne või uhkem mitmekordne põime. Viimasel juhul saab kaanepaar ääristatud sellise kena justkui kulgeva palmikuga.

Kinnised kaantele

Kui soovid kaanepaari kuidagi ka pealt kinnitada, et see end kindlamalt koos hoiaks, siis selleks on pakkuda nii nahast paela, pannalt ja metallnuppu.

Metallist nupuga ja nahkpaelast kinnisega märkmikukaaned.
Metallist nupuga ja nahkpaelast kinnisega märkmikukaaned.

Kaantele käsitsi voolitud pildid ja mustrikirjad

Kaunistuseks pakume kaantele käsitsi voolitud pilte ja mustrikirju. See võib olla pea ükskõik missugune – üle mõlema kaane kulgev suur pilt, ornametaalsed kaunistused nii esi kui tagakaanel või ainult esikaanel aga ka lihtsalt väike märgike Sulle meelepärases kohas. Saab voolida ka ilukirjas nimetähti.
Et täpselt ütelda kuidas ja kui palju midagi kuhugi mahub ja teha saab, selleks on tarvis kõige pealt soovidest aimu saada.

Värvid ja viimistlus

Pakume väga kena värvivalikut – kõik toonid on tõesti väga ilusad ning kindlasti leiad nende seast endale meeldiva. Püüame võimalusel fotod oma töödest teha alati päevavalguses ning sedasi on siin lehel ringi vaadates Sul võimalik saada hea ülevaade pakutavast.

Viimistluseks kasutame lisaks õlidele ja värvidele ka mesilasvaha-oliiviõli segu, mis nahale lisab kaitset ja vastupidavust.

Nahast raamatukaaned taimornamentidega. Käsitöö.
Kaaned on kaunistatud tellija soovitud piltidega ning raamitud taimornamentidest mustriga.