Nahast esemete hooldamine

Õli ja vaha annavad nahale peale töötlemist tagasi “elujõudu”; lisavad ka niiskete, märgade aga ka väga kuivade ilmastikuolude eest kaitset

Töötlemiseks pean ma siinjuures näiteks pildi või mustrikirja nahale voolimist, mille käigus nahka tuleb (olenevalt kujutise suurusest, detailsusest, töö kestvusest ka vahel mitu korda) märjaks teha, aga ka värvimist.

Õlitamine ja vahatamine on nahahoolduses väga olulised protseduurid ning seda ei tasu jätta tegemata. Mida paremini sa oma nahkse eseme eest hoolitsed, seda pikem on tema eluiga ning seda kestvam ka tema väljanägemine. Nii et õlitamine ja vahatamine ei ole midagi sellist, mida tuleb teha nahast esemele ainult selle valmistamise käigus.

Mina kasutan tööks Neatsfoot Oil nimetuse all tuntud õli. Koduses majapidamises leiduv Extra Virgin tüüpi oliiviõli aga sobib ka selleks suurepäraselt.

Õlitamise reegel, mis mulle hirmsasti meeldib, on selline: alati saab juurde panna aga välja võtta enam ei saa. Seega – kasuta õli väikeste koguste haaval!

Õli annab nahale elastsuse ning vaha kindlustust ilmastikumõjude vastu.

Ei ole kindlat reeglit, kui tihti peaksid oma nahast esemeid vahatama või ka õlitama, sest ese, mis suurema osa ajast kapiuste taga veedab, saab ju vähem mõjutusi kui selline, mida igapäevaselt kasutad. Üldiselt tekib nahast esemete kasutajale koos nahkse omandamisega tavaliselt ka eriline lisameel, mis oskab tajuda, milla ja kui palju hooldamist tarvis on. Märksõnad on suurem niiskus ja suurem kuivus (nt rohkelt otsest päikesevalgust või õnnetus porilombiga).

Rohkem tähelepanu vajavad need nahast esemed, mis õnnetul juhul üleni läbimärjaks on saanud. Aga ka siin ei ole veel selle nahkse lõpp mitte käes, vaid rahulik toatemperatuuril kuivamine ning viimase niiskuse aurustumise ajal kergelt õli lisamine, aitavad eseme jälle töökorda seada.